Doradca Finansowy

Kiedy ryczałt się opłaca i jak go księgować?

Żadna osoba, która prowadzi działalność gospodarczą, nie może uniknąć płacenia podatków. Tym, co da się wybrać, jest jednak sposób, w jaki podatki te mają być regulowane. Generalnie rzecz biorąc, istnieją cztery sposoby na uiszczanie zobowiązań podatkowych. Jednym z nich jest korzystanie ze skali podatkowej, drugi to podatek liniowy, trzeci – karta podatkowa, a czwarty – ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

 

Ograniczenia związane z rozliczaniem podatków w formie ryczałtu

 

Kiedy opłaca się wykorzystać ostatnią z tych opcji, czyli ryczał? Między innymi wtedy, gdy przychód podatnika nie przekracza określonego poziomu. Ryczałt da się bowiem zastosować jedynie wówczas, gdy miesięczny przychód nie jest większy niż 250 tys. euro.

 

Kolejną kwestią, o której należy pamiętać w kontekście ryczałtu jest to, że nie może on również być stosowany w pewnych okolicznościach związanych z sytuacją osobistą. Ryczałtowi nie może podlegać chociażby rozliczanie się wraz z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Jednakże ograniczenia te rekompensowane są po części przez możliwość odliczenia od  ryczałtu określonych ulg. Należy do nich między innymi:

 

  • ulga rehabilitacyjna
  • ulga abolicyjna
  • ulga dla krwiodawców
  • darowizna

 

Jeśli posiada się więc uprawnienia do którejś z tych ulg, można rozważyć, czy skorzystanie z ryczałtu nie byłoby korzystnym rozwiązaniem.

 

Odnośnie ryczałtu pozostaje jeszcze kwestia związana z tym, w jaki sposób księgować ten typ rozliczania podatku. Być może to właśnie ten aspekt jest w stanie dla wielu osób zdecydować o użyteczności ryczałtu. Ta forma rozliczania podatku jest bowiem nad wyraz prosta do ewidencjonowania. Decyduje o tym między innymi to, że nie uwzględnia ona kosztów uzyskania przychodu. Tak więc jeżeli zależy nam na przejrzystości oraz sprawności regulacji zobowiązań podatkowych, możemy wybrać właśnie rozliczanie się w formie ryczałtu (oczywiście pod warunkiem, że na przeszkodzie temu nie stoi żadne z ograniczeń).

09 lipca 2021

Strona główna | Oferta | Polityka prywatności | Kontakt

 

All rights reserved. © 2021

REDCAT design
Projekt wykonał