Doradca Finansowy

Kiedy przedsiębiorca staje się płatnikiem VAT?

VAT to podatek od towarów i usług, który odprowadzany jest do urzędu skarbowego przez przedsiębiorców, ale w rzeczywistości jego wysokość zostaje przerzucona na konsumentów. Sprzedawca bowiem dolicza po prostu do ceny sprzedaży wartość VAT, dlatego podatek ten jest dla niego neutralny ekonomicznie, a jego wartość tak naprawdę płacą ci, którzy nabywają dane dobra lub usługi. Wielu przedsiębiorców zostaje płatnikami podatku od towarów i usług wtedy, gdy zakłada własną działalność, ale nie zawsze się tak dzieje i od tej reguły mogą być pewne wyjątki.

 

Czy warto korzystać ze zwolnienia z VAT?

 

Nie zawsze od razu po rozpoczęciu prowadzenia własnej działalności gospodarczej trzeba zostawać vatowcem. Jednak nawet gdy takie zwolnienie jest możliwe, to najlepiej najpierw sprawdzić, czy opłaca się finansowo, ponieważ wiąże się również z tym, że nie można wtedy odliczać VAT-u płaconego w cenach różnych towarów i usług potrzebnych dla funkcjonowania firmy. Korzystnie jest więc zostawać vatowcem, gdy prowadzona działalność wiąże się z dużymi kosztami, to znaczy na przykład z kupowaniem dużej ilości sprzętu czy materiałów potrzebnych w przedsiębiorstwie.

 

Kiedy przedsiębiorca musi płacić VAT?

 

Są sytuacje, w których przedsiębiorca nie ma wyboru i musi zostać płatnikiem VAT. Najczęściej dzieje się tak w przypadku, gdy:

 

  • Roczne przychody firmy przekroczą 200 tysięcy złotych lub jeśli przedsiębiorstwo działa krócej niż cały rok, to po przekroczeniu kwoty liczonej proporcjonalnie zależnie od liczby miesięcy.
  • Działalność firmy dotyczy sprzedaży przedmiotów i towarów określonych szczegółowo w ustawie, które nigdy nie podlegają zwolnieniom z VAT (metale szlachetne, wyroby jubilerskie i inne).
  • Firma świadczy usługi prawnicze, doradcze (oprócz doradztwa rolniczego) lub związane ze ściąganiem długów.

 

Jeśli któryś z tych punktów dotyczy danego przedsiębiorcy lub chce on zostać płatnikiem VAT dobrowolnie, to powinien zarejestrować się w urzędzie skarbowym. Najpierw potrzebne jest wypełnienie wniosku VAT-R, który następnie składa się w urzędzie. Zarówno wniosek, jak i późniejsze rozliczenia podatku kieruje się do tego urzędu, który jest właściwy ze względu na miejsce zamieszkania przedsiębiorcy (jeśli prowadzi własną działalność gospodarczą) lub ze względu na siedzibę jego firmy (jeśli jest to spółka). Następnie po zweryfikowaniu wiarygodności firmy przez kontrolerów skarbowych otrzymuje się wpis na listę czynnych vatowców. Od tej pory przedsiębiorca może zacząć rozliczać się jako czynny płatnik VAT.

30 czerwca 2021

Strona główna | Oferta | Polityka prywatności | Kontakt

 

All rights reserved. © 2021

REDCAT design
Projekt wykonał